Pored osnovnih aktivnosti, Zavod za hitnu medicinsku pomoć ima kapacitete da pruža i usluge medicinskog dežurstva - obezbeđenja tokom javnih skupova: sportskih i kulturnih manifestacija, festivala, koncerata, muzičko-scenskih i zabavnih priredbi, mitinga, skupova u pokretu i dr. Ova grupa aktivnosti ne spada u obim usluga koje Zavod ugovara sa Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje kao obavezu, te je, u skladu sa Zakonom, na organizatorima skupova da obezbede finansijska sredstva za ove namene.
Podsećamo organizatore ovih događaja (ustanove, udruženja, pravna i fizička lica) da je stavom 2 člana 157. Zakona o sportu ("Sl. glasnik RS", br. 24/2011 i 99/2011 - dr. zakoni) "organizator sportske priredbe obavezan da preduzme mere koje omogućavaju predupređenje rizika nastanka štete za sportiste, gledaoce i druge učesnike sportske priredbe i treća lica (upozorenja, isticanje zabrana, davanje obaveštenja i uputstava i sl.), kao i mere kojima se na povećane rizike utiče (bezbednost sportskog objekta, ispravnost i adekvatnost instalirane i druge opreme, obezbeđenje hitne medicinske pomoći, odvijanje manifestacije u skladu sa propozicijama i dr.)".
Takođe, stavom 2 člana 9. Zakona o sprečavanju nasilja i nedoličnog ponašanja na sportskim priredbama ("Sl. glasnik RS", br. 67/2003, 101/2005 - dr. zakon, 90/2007, 72/2009 - dr. zakon i 111/2009) naznačeno je da je "organizator dužan da za vreme sportske priredbe obezbedi prisustvo odgovarajuće službe medicinske pomoći, kao i da ostvari saradnju, a po potrebi preduzme mere da obezbedi i prisustvo drugih nadležnih organa i organizacija, javnih službi i javnih preduzeća (vatrogasne jedinice, inspekcijske i komunalne službe i dr.)".
Stavom 1 člana 11. Zakona o okupljanju građana ("Sl. glasnik RS", br. 51/92, 53/93, 67/93 i 48/94, "Sl. list SRJ", br. 21/2001 - odluka SUS i "Sl. glasnik RS", br. 101/2005 - dr. zakon) predviđeno je da "nadležni organ može da zabrani održavanje javnog skupa radi sprečavanja ometanja javnog saobraćaja, ugrožavanja zdravlja, javnog morala ili bezbednosti ljudi i imovine".
Dakle, na organizatoru je da proceni bezbednosni rizik skupa i u skladu sa time sprovede mere koje mogu podrazumevati i prisustvo ekipa hitne medicinske pomoći. Ukoliko postoji potreba za angažovanjem ekipa hitne medicinske pomoći, postupak je sledeći:
1. Zavodu za hitnu medicinsku pomoć se podnosi Molba za medicinsko obezbeđenje - dežurstvo na mestu održavanja skupa 2. Podnosi se fotokopija Prijave skupa koja je podneta Ministarstvu unutrašnjih poslova 3. Zavod donosi odluku o obezbeđenju - dežurstvu ukoliko se ne remeti redovan proces rada i daje predlog broja angažovanih ekipa i satnicu, u skladu sa Zakonom i Pravilnicima 4. Potpisuje se ugovor o medicinskom obezbeđenju - dežurstvu na skupu između organizatora i Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Niš 5. Organizator obaveštava Ministarstvo unutrašnjih poslova da su preduzete mere iz domena medicinskog obezbeđenja - dežurstva na skupu 6. Uplaćuje se na račun Zavoda potreban iznos naknade (prema odluci Upravnog odbora ZHMP Niš, 1 sat angažovanja - dežurstva pune medicinske ekipe iznosi 6.000,00 dinara sa PDV-om) 7. Sve ove aktivnosti završavaju se najkasnije 48 sati pre održavanja skupa 8. Donosi se operativni plan obezbeđenja - dežurstva i izvršava se usluga 9. Za eventualne izvršene medicinske usluge sredstva se obezbeđuju u skladu sa Zakonom. |
Organizator je dužan da predvidi u finansijskom planu za tekuću godinu troškove medicinskog obezbeđenja - dežurstva.
ZAHVALJUJEMO NA SARADNJI I POVERENJU!